:: Socjalizacja :: - Hodowla Leo Ginger

Przejdź do treści

:: Socjalizacja ::

Do poczytania
Socjalizacja

SOCJALIZACJA

Będąc bardzo silnym i inteligentnym zwierzęciem, ridgeback może być trudny w kontroli, jeśłi znajdzie się w sytuacji która go przerasta. Z reguły psy te łatwo akceptują otaczającą je rzeczywistość, lecz prace nad tym powinno się rozpocząć możliwie jak najwcześniej.
Małe szczenię, które trafia do domu, jest rzucane na głęboką wodę i jest mu pczątkowo bardzo ciężko. Musimy być dla niego oparciem, lecz nie możemy chronić go przed wszystkim, czego się boi. Przeciwnie - należy pokazać mu wszytskie aspekty życia w ludzkim środowisku. Początkowo, kiedy kwarantanna poszczepienna nie pozwala na wycieczki, mogą to być choćby dzieci sąsiadów, które (pod odpowiednim nadzorem!) zahartują malucha i przygotują go na pierwszy wielki kontakt ze światem. Dziecięce zabawki mogą dostarczyć wielu możliwości - samochody, piłki, lalki, hałasujące elektroniczne zabawki - wszystko nadaje się aby zaciekawić szczeniaka i uczyć go pewności siebie. To samo dotyczy wszelkich sprzętów domowych, które dziwnie się zachowują i wydają głośnie dźwięki - z większościa szczenie powinno być już zaznajomione w domu hodowcy, daje nam to więc dobrą podstawę do dalszych działań. Konieczna jest jednak kontrola - psy te w młodości lubią niszczyć przedmioty i połykać najbardziej zadziwiające rzeczy, co może się skończyć tragicznie!
Młody RR powinien poznawać jak najwięcej różnych ludzi i miejsc, bawić się z psami, dziećmi, spotykać inne zwierzęta, pojazdy, odwiedzić różnorakie miejsca, pojeździć środkami lokomocji; naszym zaś zadaniem jest dopilnować, aby jego wrażenia były jak najbardziej pozytywne i aby nie wyniósł z takich spotkań żadnych niemiłych doświadczeń, które zapamięta na zawsze. Wszystko po to, aby jego psychika uodporniła się na trudne sytuacje i w dorosłym życiu był w stanie zaakceptować każdą nieznaną mu okoliczność.
Wiek około 7 - 9 miesiąca jest dla wielu ridgebacków okresem wyjątkowej wrażliwosci psychicznej; zdarza się, ze urazy doświadczone w tym wieku zostają psu na całe życie. Jest to okres strachów i dziwacznych widziadeł, które należy ignorować i przekonać zwierzaka, że nie są one niczym groźnym. Jeśli w tym czasie nie wydarzy się nic dramatycznego, co przeraziłoby psa lub spowodowało jakiekolwiek skrajnie negatywne odczucia, należy po prostu te trudne momenty przeczekać.
Samiec RR jest silnym terytorialistą i należy od jak najwcześniejszej młodości zapewnić mu warunki do zabawy z innymi, zrównoważonymi psami w różnym wieku, aby uczył się prawidłowej komunikacji z nimi.
Nie możemy traktować przydomowego ogrodu jako alternatywy dla kształcących spacerów. Po pierwsze, wychowamy dzikusa, który albo będzie bał sie wszystkiego tego, co znajduje się poza płotem, albo będzie reagował na nieznane agresją. Po drugie, będzie się nudził, a nie ma nic gorszego niż znudzony rodezjan! Po trzecie, będzie bardzo cierpiał, bo nie znosi być sam. Ogródek - jak każde inne miejsce - jest fajny, dopóki Ty jesteś tam z nim.
Na koniec bardzo istotna uwaga - zdecydowana większość przyczyn śmierci tych psów to wypadki na ulicy, zwłaszcza w młodym wieku. Trzeba stale mieć się na baczności, bo RR działa bardzo spontanicznie i bez chwili wahania przebiegnie przez ulicę, jeśli coś go to tego skłoni. Na naukę i socjalizację wybierajmy więc bezpieczne miejsca lub używajmy długiej, kilkunastometrowej “linki bezpieczeństwa”.

ZŁOTA DWUNASTKA
według Margaret Hughes ( Positive Paws Dog Training ©2002)

Zanim szczeniak skończy 12 tygodni, powinien:
(jeśli szczenię ma powyżej 12 tygodni, zacznij socjalizację natychmiast!)

- poznac 12 roznych powierzchni:
drewno, parkiet, dywan, bruk, beton, linoleum, trawa, mokra trawa, ziemia, glina, mul, kaluze, gleboki piasek, w ktorym zapadaj sie lapy, gazety, niespotykane powierzchnie jak stol, krzeslo, stol wysypany drobnymi kamyczkami, itp.
- pobawic sie 12 roznymi przedmiotami:
pluszowe zabawki, duze i male pilki, twarde zabawki, dzwieczace zabawki, drewanine przedmioty, papier lub karton, pojemniki na mleko, sok, jogurty, rzeczy metalowe, klucze, itp
- poznac 12 roznych miejsc:
podworko (codziennie), domy innych osob, podworko szkolne, jezioro, staw, rzeka, laka, lodka, piwnica, winda, samochod, poruszajacy sie samochod, garaz, pralnie, kenel, weterynarz i salon psi (tylko, zeby powiedziec czesc i nagrodzic smaczkami), itp.
- poznac i bawic sie z 12 roznymi osobami (wylaczajac rodzine):
dzieci, dorosli (glownie mezczyzni), staruszkowie, ludzie na wozkach, przechodnie, ludzie z laska, o kulach, w kapeluszach, habitach, okularach slonecznych, itp.
- poznac 12 roznych odglosow (halasy, trzeba uwazac na komfort psychiczny szczeniaka): otwieranie drzwi garazu, dzwonek do drzwi, grajace, bawiace sie dzieci, placzace, krzyczace dziecko, ciezarowki, motocykle, deskorolki, pralka, zmywarka, wozki w sklepie, motorowka, klaskanie, glosne spiewanie, spadajacy garnek, rzenie koni, odkurzacz, przeprowadzka, przyjecie urodzinowe, itp.
- poznac 12 szybko poruszajacych sie przedmiotow:
deskorolki, rolki, rowery, motocykle, samochody, biegnacy ludzie, koty, wiewiorki, konie, krowy, akutery, dzieci grajace w pilke, biegnace dzieci, odkurzacz;
- 12 roznych wyzwan:
wchodzenie na, z, w i wokol pudla kartonowego, przechodzenie przez kartonowy tunel, chodzenie po schodach, pokonywanie przeszkod, gra w chowam i szukam, chodzenie przez drzwi na schodach, elektrycznie otwierane drzwi, parasol, balony, skoki przez pnie, kklody, kapiel, itp.
- trzymanie przez wlasciciela i rodzine 12 razy w tygodniu:
pod pacha (jak pilke), za klatke piersiowa, za glowe, pomiedzy nogami wlasciciela, jak dziecko, trzymanie na podlodze w poblize wlasciciela, zagladanie w uszy, zeby, pomiedzy palce, sprawdzanie temperatury, itp.
- jedzenie z 12 roznych pojemnikow:
trzesaca sie miska (kula), metalowe, pudelko, papier, filizanka, kubek, blacha do ciasta, patelnia, plastyk, kong, snackball, bustercube, luzka, torebka papierowa, itp.
- jedzenie w 12 roznych miejscach:
podworko, kuchnia, klatka, piwnica, pralnia, lazienka, dom znajomch, samochod, podworko szkolne, pod parasolem, itp.
- zabawy z 12 roznymi psami (lub bezpiecznymi doroslymi psami)
- zostawanie samemu, z dala od rodziny i innych zwierzat (5-45 minut) 12 razy w tygodniu;
- 12 roznych obrozy i smyczy w 12 roznych miejscach

Spis miejsc, w ktorych mozna socjalizowac psa:
tor agility, lotnisko i inne centra transportu, parki, galerie, warsztaty samochodowe, sklepy, banki, bary, sciezki rowerowe, ksiegarnie, ogrody botaniczne, autobusy, biura, myjnia samochodowa, stacja benzynowa, kosciol itp, urzad miejski, budowy, dentysta, lekarz, wystawy psow, place szkolenia psow, seminaria, windy (zwykle i szklane), sklepy zoologiczne i mysliwskie, pikniki rodzinne, farmy, aby zobaczyl konie, krowy, kurczaki, fast food, restauracje, rozni ludzie, samochody, straz pozarna, pokaz sztucznych ogni, ruchome sciezki, mostki, kino, teatr, place golfowe, sklepiki, fryzjer, sklep z narzedziami, autostrada, szkola, wydarzenia sportowe, koncerty, szpitale, lodowisko, fabryki (halas), biblioteka, poczta, miesny, muzeum, kluby nocne, centra opieki, pokazy, garaze, parkingi, przedstawienia, happeningi, pizzerie, miejsca na piat,kowy wieczor, place zabaw, policja, domy opieki spolecznej, wyscigi, parki dla rolkarzy i deskorolkowcow, wydarzenia sportowe z udzialem dzieci, zatloczone miejsca, metro, dworzec, sklepy z zabawkami, weterynarz, przystan, zoo, ulice.

Nalezy sie upewnic, ze wszystkie doswiadczenia szczeniaka sa bezpieczne i pozytywne.
Kazde z nich powinno byc pelne pochwal i smaczkow.
Zwolnij i zwieksz dystans, gdy szczeniak sie boi.



Tekst zamieszczony za zgodą autora: MONIKA LODA ­
Wróć do spisu treści