:: RR w rodzinie :: - Hodowla Leo Ginger

Przejdź do treści

:: RR w rodzinie ::

Do poczytania

RR w rodzinie

Ridgebacki są wspaniałymi psami rodzinnymi, ale tylko w takiej rodzinie, w której panuje porządek i wzajemny szacunek. Jest to pies “jednego pana”, lecz kocha mocno całą rodzinę i czuje się za nią odpowiedzialny. Jest szczęśliwy kiedy wszyscy są razem i robią coś fajnego, na przykład idą całą rodziną na spacer.
Trzeba jednak pilnować, aby nie zagalopował się zbytnio w spełnianiu swoich obowiązków, gdyż jako pies o silnej osobowości może czasem stwarzać na tym tle problemy. Musi wiedzieć czego od niego oczekujemy i stosować się do tego; wiedzieć, ze wszystkim członkom rodziny należy się szacunek. Potrzebne jest mu poczucie przynależności do całego ludzkiego stada, ze szczególnym naciskiem na jedną osobę, która będzie dla niego najważniejszym, najukochańszym opiekunem. Tę osobę pies zazwyczaj wybiera sam i pozostaje jej bezgranicznie oddany na całe życie.
Nie można wymagać, by autorytetem dla tego psa były małe dzieci. Ludzkie dziecko jest dla tak dużego i mądrego psa jedynie niesfornym szczeniakiem, a naszym zadaniem jest nauczyć obie ze stron szacunku i właściwego zachowania.
Młody RR jest żywiołowy, spontaniczny i nie do końca zdaje sobie sprawę z własnej siły - nie można go za to winić. Musi jednak wiedzieć, że z dziećmi trzeba obchodzić się delikatnie i że wszelkie użycie siły względem nich jest niedopuszczalne.
Ale z drugiej strony, to raczej dzieci bywają bardziej bezkompromisowe i uciążliwe, a my jako rodzice musimy nad nimi czuwać. Nie łudźmy się, ze RR będzie nianią naszego dziecka i nie dziwmy się, że odczuwa on potrzebę uwolnienia się od niego, gdy robi się zbyt męczące. Rodezjany szanują się i mimo sporych pokładów cierpliwości, należy mu się chwila odpoczynku, aby relacje z dzieckiem nie zostały zachwiane. Lepiej jest zapobiegać problemom, niż je w popłochu rozwiązywać.


Tekst zamieszczony za zgodą autora: MONIKA LODA ­­
Wróć do spisu treści